Workshop
Moscow International Workshop ICPC-2019
Host
Co-organizers:Sponsors:
 

Division B Rating

PlaceTeamStage 1Stage 2Stage 3Stage 4Stage 5Stage 6Stage 7GP6GP8GP30% solvedProblemsAvg.placeMin. IFMOMax. IFMOLast_HourDirtRating
1.Belarusian SU 11 (Klimashevskiy, Paliukhovich, Filinovich)20020086.36200200124.22200566060088.78371.8686.362000.430.50172.94
2.Perm HSE: olympic reserve programmers (Ketov)152.7837.2719068.75163.64119.05152.73243439871.29304.8637.271900.710.50126.32
3.Saratov SU 3: Heroes of Maximum Matching 3 (Dunaev, Sinkevich, Lebedev)159.42160.7150.67143.48130.43163.2722.70284043064.9328522.70163.270.430.39118.67
4.Saratov SU: Bit by Bit (Sokolkov, Nartsev, Kadomtsev)126.4485.7179.1775.86115.38155.84109.57112330465.37285.7175.86155.841.290.61106.85
5.Kazan FU: Byte_Tasher (Serov, Mokut, Remidovskiy)146.67
-
-
70.97125
-
64.6271316661.1914664.62146.670.500.55101.81
6.Yaroslavl SU 1.(3): Once upon a time on... NERC (Gibadulin, Medvedev, Povarov)130.95126.0548.7291.6782.7620025.45182533759.32266.2925.452000.710.60100.80
7.Tashkent br of MSU: Awesome Team (Ashirmatov)122.2258.44180.95
-
-
14.65
-
4713260.12151014.65180.9510.5994.07
8.Kaunas TU: CTAPuK (Kazlauskas)135.8095.2420026.8377.4259.1126.25141827355.07249.1426.252000.430.3788.66
9.Kaunas TU: Surprised ASCIIchu (Legańćinskas, Liuberskis, Kaunietis)91.6790.2342.2281.487591.4362.2241222951.63228.4342.2291.6710.4876.32
10.Voronezh SU: Voronezh_CSF_2019 (Berezhnov, Paukov, Shishko)88.89
-
43.6866.6712033.61602516148.331710.5033.6112010.5968.81
11.North Ossetian SU: WA111 (Tamaev, Sokurov, Gamosov)141.03045.2426.1985.7187.917051219942.28189.860141.030.570.5065.15
12.South Ural SU: MiG-31 (Vasilenko, Kulbachniy, Nebero)86.2761.2282.6131.4354.5557.1428.972619241.461810.2928.9786.270.430.4057.46
13.Kazan FU: Kadsima is Genius (Busse, Bikmullin, Musin)77.1935.7117.1230.5688.8984.6667.202718141.601811.5717.1288.890.860.6557.33
14.Astana IT U 1 (Beigut, Magzhan, Bakdaulet)56.41
-
0888055.3022.113512436.671313.670880.170.6150.30
15.SCH_Almaty: Nazarbayev I Sch 1 (Sadybekov, Amangeldi, Tazabek)118.2817.1438.3873.335015.0428 14836.871512.8615.04118.280.290.7548.60
16.Yaroslav lSU 7 (Klimov, Sharshakova, Voronin)81.4816.4839.5884.6252.9416.3327.1024157.5034.491412.4316.3384.620.290.6445.50
17.Moscow S Ped U: Cofeforces (Tishkov, Pavlov, Andrianova)83.81040.8678.5751.4335.7124 212634.491413083.810.140.5244.91
18.Nizhny Novgorod: Novemberlius (Kazantaev, Rodionov, Naumov)79.28046.9164.7131.5834.630 9529.591214.86079.280.570.7636.73
19.RTU MIREA: NN (Gavrilev, Smirnov, Matchin)55
-
-
28.9532.4316.330 54.5023.57717.800550.400.6826.54
20.endagorion
-
-
-
25.58
-
-
-
92512225.5825.580025.58
21.Moscow EPhI: Cactuses (Baranova, Matveev, Aralov)17.05
-
18.1029.7330.7715.4424.71 8120.20717.6715.4430.770.330.6722.63
22.SCH_Almaty: Nazarbayev I Sch 1, (Dzhumadildaev, Amir)35.77
-
18.630061.220 5515.48618.33061.2200.4519.27
23.Chelyabinsk SU: SadBirds (Petrov, Popova, Stetsenko)17.460
-
28.211514.2923.33 5915.04518.33028.2100.4416.38
24.Moscow Regional UT: Juicy (Solopov, Kostromitinov)16.67
-
17.5927.5014.63
-
0 4314.52420.20027.500.200.7315.28